Amikor először vettem gyöngyöt a kezembe, éreztem, hogy elvesztem. Kezdetben modern fűzött ékszereket készítettem, majd kíváncsiságból elkezdtem kutatni a népi ékszereket. Kerestem a lehetőségeket a tanulásra, a továbbfejlődésre és elvégeztem egy akkreditált képzést. Úgy gondolom, egyrészt fontos megőrizni őseink hagyatékát az eredeti formában, másrészt viszont szükséges az is, hogy megújuljon és a modern korba beilleszthető legyen egy-egy elkészült tárgy, bármelyik népi kézműves szakmáról legyen szó.
Az ékszerkészítés egy olyan mesterség, amely örömöt és szépséget hoz a mindennapokba. A készítőnek azért, mert teljes kikapcsolódást és élvezetes alkotást jelent, a viselőjének pedig az öltözetét, stílusát emeli ki egy-egy jól eltalált ékszer. Nagyon jól használhatóak a hagyományokon alapuló darabok, megtalálják a helyüket akár egy néptáncos öltözethez kiegészítőként, akár egy elegáns, alkalmi modern környezetben is, vagy a mindennapokban. Mindig variálható, megújítható, korlátlan lehetőséget és kihívást rejt magában.
A magam részéről arra törekszem, hogy az általam készített ékszerek, viseletkiegészítők hordhatóak legyenek akár ünnepi alkalomra, akár a hétköznapokon is. Szívemhez legközelebb a sujtászsinóros ékszerek készítése áll. Előszeretettel formázok meg egy-egy hímzésmotívumot zsinórból, illetve a konkrét hímzést használom fel az ékszereim készítése során – a hímzéseket Édesanyám készíti.
Mindig ékszer-együttesben, szettben gondolkodom, egy nyakékhez készül fülbevaló, karkötő, sőt legtöbbször kistáska is, hogy viselője kiválaszthassa, épp melyik egységet veszi fel az adott alkalomra vagy a kiválasztott ruhájához. Keresem a kihívásokat, mindig új és új ötletek kavarognak a fejemben. Az alkotó munka harmóniát teremt és energiával tölti fel az alkotót.
Kiélheted a kreativitásodat, valami maradandót készítesz, egy csöpp kis lábnyomot hagysz az utókor számára és örömöt okozol másoknak. Gyerekeknél fejleszti a finommotorikát, a szépérzéket, és türelemre, kitartásra tanít. Idősebbeknek kiváló agyi torna és a társasági élet középpontja lehet egy gyöngyfűző csoport. Azt vallom, ha megtalálod azt a kézműves tevékenységet – bármi legyen is az -, amit szeretsz, amit örömforrásként élsz meg, akkor megtalálod benne önmagadat, és harmóniát teremtesz magad körül.
Eredmények, díjak
Alkotómunkám elismeréseként 2018-ban megkaptam a Népi Ékszerkészítő Iparművész címet.
Az elmúlt években számos kiállításon, pályázaton eredményesen szerepeltem. Kiemelkedő megtiszteltetés volt számomra a Kéz-Mű-Remek, Nemzeti Szalon nagyszabású kiállításon való részvételre szóló felkérés és az ottani megjelenés.
A Debrecenben évente megrendezésre kerülő Kösöntyű elnevezésű országos ékszerpályázaton kétszer indultam. 2018-ban harmadik helyen végeztem, 2019-ben pedig az első díjjal érkeztem haza.
Minden évben rendszeresen a Népi Iparművészeti Tanács által zsűriztetem az elkészült munkáimat.
Két fiatal tanítványom indult az ifjúsági népi kézműves pályázaton, nagy büszkeségemre mindketten kiváló eredményt, első és második helyezéseket értek el kategóriájukban.
Évek óta részt veszek a Békés Megyei Népművészeti Egyesület által szervezett képzéseken, tanfolyamokon, nyári táborokban oktatóként.
Szakmai sikernek érzem, hogy felkértek például ennek az online szakkörnek a kidolgozására.
Ilyenkor érzem, hogy számítanak rám és elismerik az eddigi munkámat.